Odstranění plísní
Víme, jak účinně odstranit plíseň.
Víme, jak účinně odstranit plíseň.
V tomto článku se dozvíte více o dezinfekcích, o jejich vlastnostech a využití, ve spojitosti s plísněmi. 100% sterilní prostor není pro zdravého člověka žádoucí a ani to není v našich silách, pokud chceme žít normální život. I pro vyrůstající děti je dobré vytvářet takové prostředí, aby byli schopni si vytvářet imunitu, a proto přehnaná dezinfekce může spíše uškodit. Ovšem, ten kdo se ve svém bytě či domě někdy setkal s plísněmi, jsou dezinfekční prostředky jeho spojencem. A věřte, že tímto problémem trpí spoustu českých domácností, dle statistik je to každá pátá domácnost.
Dezinfekce je definována jako ničení mikroorganismů, pomocí chemických nebo fyzikálních metod. Dezinfekce se provádí zejména v místech se zvýšenými nároky na čistotu, aby se minimalizovalo nebo zamezilo výskytu infekcí. Ani dezinfekcí se ovšem spory některých mikroorganismů nemusí zničit. Využití dezinfekcí je samozřejmě nejčastější v lékařských zařízeních, kuchyních a koupelnách. Dezinfekční látka, tedy protimikrobiální činidlo, je obsahem dezinfekčního prostředku, který je k dezinfekci určený.
Dezinfekční látky je důležité odlišovat od antibiotik a antiseptik. Antibiotika, také mikroorganismy ničí. Ovšem, ničí organismy, které se nachází uvnitř těla. Antiseptika jsou zase použitelná na živé tkáně.
Mnoho dezinfekčních látek, pokud se s nimi nezachází k náležitou opatrností, je škodlivých či toxických pro člověka i zvířata. Proto se většina dezinfekčních přípravků dodává s bezpečnostními instrukcemi na obalu, některé dokonce s technickými a bezpečnostními listy.
Jako prevence proti požití je v moderních dezinfekčních látkách obsažena přísada denatoniumbenzoát, která svou extrémně hořkou chutí odradí každého potencionálního konzumenta.
Nevhodnou kombinací dezinfekčních přípravků je také možné způsobit nežádoucí chemickou reakci, proto se nikdy nesmí čistící prostředky míchat.
Dezinfekcí máme několik druhů. Jednou z nich je dezinfekce fyzikální, která se provádí několika způsoby – varem, UV zářením, dezinfekcí ve speciálních přístrojích při stupních od 90°C, či filtrací. Var může probíhat jak za atmosférického tlaku, tak v přetlakových nádobách, kde potom může být doba varu zkrácena.
Dalším druhem dezinfekce je dezinfekce chemická. Provádí se omýváním či otíráním, postřikem, ponořením. Provést se může i formou pěny či aerosolem. A zde se opět dostáváme k podmínce dodržování pravidel pro danou dezinfekci. Těmito podmínkami může být například koncentrace roztoku, doba působení dezinfekce či vhodná volba dezinfekčního prostředku, který není dráždivý, toxický a neponičí daný povrch.
Možná je i kombinace fyzikální a chemické dezinfekce, tedy dezinfekce fyzikálně-chemická. Může probíhat v paroformaldehydové komoře, která slouží k dezinfekci textilu, při teplotě 45 až 75°C. Fyzikálně-chemickou dezinfekcí je i proces praní a mytí, při 60°C a s přísadou vybrané dezinfekční chemie.
Při volbě správného postupu dezinfekce můžeme vycházet ze znalostí cest přenosu infekce, dále pak z možnosti ovlivnění účinnosti dezinfekce faktory vnějšího prostředí a odolnosti mikroorganismů.
Při nesprávném použití chemických látek může u mikroorganismů vzniknout rezistence a jejich další odstranění může být o to obtížnější. Jednou z dalších možností jak bakterie ničit je možnost UV záření. Dalším prostředkem v boji proti bateriím je samozřejmě i prevence. Bakterie obecně preferují teplé, vlhké a tmavé prostředí a pokud je možné těmto podmínkám zamezit je pravděpodobnější, že odstranění bude úspěšné.
Některé dezinfekční látky mají široké spektrum účinnosti, jiné ničí jen užší okruh patogenních organismů. Volba dezinfekční látky poté závisí na konkrétní situaci, méně účinné látky často bývají využívány kvůli své nekorozívní vlastnosti nebo proto, že nejsou jedovaté či levné.
Nás ovšem zajímají zejména proti plísňové dezinfekce. Můžeme si vybrat mezi dezinfekcemi, které mají účinnou látku v podobě chloru, respektive chlornanu sodného či přípravcích bez chlorových s účinnou látkou didecyldimethylammonium chloride. Oba typy přípravků jsou účinné, samozřejmě záleží na koncentraci v daném produktu. Ovšem, prostředky na bázi chlornanu sodného jsou známé svým nepříjemným zápachem, proto jsou u spousty lidí stále méně oblíbené.
Pokud jde o odstranění plísní, tak by se na dezinfekci rozhodně šetřit nemělo. Jak výkvěty, tak samotné spory plísní jsou velmi agresivní, a proto je třeba je odstranit za pomocí kvalitní dezinfekce a pečlivě. Tuto službu vám může zajistit i naše firma A SERVIS LIPKA s.r.o.
Pro odstranění plísní využíváme velmi účinný prostředek Sanatop, díky kterému jsme schopni odstranit 100% bakteriálního napadení plísněmi. Po tomto odborném zásahu vaše stěny či fasády natřeme proti plísňovým nátěrem LSG a vaše omítky budou, s naší garancí chráněny, po dobu 4-6 let, dle klimatických podmínek a dle vašeho dalšího přístupu k této problematice. Odstranění plísní je totiž věc jedna, ale prevencí můžete jejímu dalšímu vznikání také zamezit.
Vaše hodnocení služby nátěr proti plísním:
Napiš komentář
Chceš se zapojit do diskuze?Přidej svůj komentář!